Frida - Maren Gottschalk
O Fride Kahlo som toho veľa nečítala. Vedela som o nej len pár základných informácií - maliarka, nehoda, zdravotné problémy.... No práve preto som si túto knihu chcela prečítať. Dozvedieť sa o Fride viac. Aspoň trochu ju spoznať. A to naozaj vyšlo 👍.
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ Rok vydania: 2022 Počet strán: 344 Väzba: pevná Preklad: Zuzana Guldanová Žáner: spoločenský životopisný
Píše sa rok 1938 a Frida v New Yorku uvádza svoju prvú samostatnú výstavu. Doma v Mexiku nechala manžela Diega Riveru, s ktorým majú veľké nezhody. V Amerike, naopak, naráža na Nickolasa Muraya, ku ktorému už nejaký čas prechováva hlboké city. Spoznáva nových priateľov a chystá sa vycestovať aj do Paríža, kam ju pozval André Breton. Stretáva sa s mnohými známymi v umeleckej sfére a stáva sa uznávanou maliarkou. Keď sa po svojich cestách vracia naspäť do Mexika, vie, že je z nej iná žena.
Kniha ma v mnohých smeroch prekvapila. Aj keď nie zakaždým príjemne 🤷♀️.
Najviac ma dostal fakt, akú mala Frida výstrednú a temperamentnú povahu. Miestami mi prišla až arogantná a vulgárna. Na druhej strane, jej správanie odrážalo jej zážitky, čím si v živote prešla, čo prekonala. Holdovala alkoholu, pretože ním zapíjala neutíchajúce bolesti. Poznačená mnohými ranami, na tele aj na duši, vždy kráčala hrdo ďalej držiac sa hesla: "Viva la vida." Nech žije život. A snažila sa si ten život aj naplno užiť.
"Umelec ostane umelcom, aj keby si mu odsekla obe ruky. Musel by sa vyjadrovať inak než predtým, ale ostal by umelcom. Povedzme, že tebe nehoda doráňala telo, ale ľudsky ťa pozdvihla. Videla si viac než my ostatní. Poznáš dno, ktoré iní do smrti nespoznajú. A preto ťa prosím: Ukáž nám svoj svet!"
Hoci sa kniha sústreďuje na krátky úsek Fridinho života - na prahu celosvetovej slávy - autorka nám prostredníctvom častých retrospektív odhaľuje aj dôležité okamihy z jej minulosti. Spočiatku som si na časové skoky musela zvyknúť, dej to značne spomaľovalo. Vlastne, celá dynamika príbehu nie je nijak extra rýchla. Naopak. Neustále sme sa len motali po meste, kaviarňach, baroch a pamiatkach. Stretávali sa s množstvom ľudí, umelcov, diskutovali s nimi na rôzne témy. Spoznávali sme tak nie len Fridu, ale aj ďalšie známe mená zo sveta umenia (André Breton, Picasso, Marcel Duchamp, atď.). Vláčne tempo bolo teda treba rešpektovať ale príbeh ma zaujal 👌. Jeho jadro sa opieralo o vzťah Fridy k manželovi a k fotografovi Nickolasovi Murayovi. Milostný trojuholník, v ktorom bolo tých aktérov viac ako len traja 😅.
V knihe sa nenútene dozvedáme aj o mnohých konkrétnych obrazoch, ktoré Frida namaľovala. Vložila do nich veľmi veľa zo seba, zo svojej rozorvanej duše - túžby, smútky, sklamania. Zakaždým som si daný obraz musela vyhľadať na internete, aby som ho mala pred očami a lepšie pochopila, čo skrýva. Umocnilo to môj zážitok z čítania 👌. Nie som síce fanúšička a súhlasím s výrokom, že pre mnohých sú Fridine obrazy "ťažko stráviteľné" ale talent a originalitu nemožno poprieť. Jej diela sú plné detailov a skrytých symbolov, ktoré v človeku vyvolávajú záujem a otázky.
"Keby som všetko mohla vysloviť, nemusela by som maľovať."
Kniha Frida sa mi trochu horšie hodnotí. Nesadla mi forma akou bola písaná, ani množstvo zbytočných opisov, no dozvedela som sa veľa nového. V skratke, poznám síce lepšie životopisné príbehy ale rozhodne neľutujem, že som si prečítala aj Fridu. Ak sa chcete o tejto ikonickej umelkyni dozvedieť viac, určite odporúčam 😉.
Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.
3,8⭐/5⭐