Horúca planéta - Bill McGuire
"Všetok materiál obsiahnutý a spracovaný v tejto knihe sa zakladá na exaktných vedeckých poznatkoch podložených dôkladným pozorovaním a starostlivým modelovaním. Bitie na poplach je za našich súčasných okolností správna vec."
Vydavateľstvo: Grada Rok vydania: 2023 Počet strán: 176 Väzba: brožovaná Preklad: Mária Opátová Žáner: odborný náučný
Táto kniha v sebe skrýva minulosť, súčasnosť a budúcnosť našej planéty. Autor je emeritný profesor v odbore geofyzikálnych a klimatických hrozieb na University College London a prevedie nás rôznymi etapami Zeme objasňujúc zmeny klímy, povrchu, oceánov a podobne. Zároveň, vychádzajúc z týchto informácií nám predkladá autentický obraz sveta, v ktorom budeme najbližšie desaťročia žiť (ak neurobíme vôbec nič).
Horúca planéta bola hneď od začiatku zaujímavým čítaním. Možno nie jednoduchým a príjemným, (predpokladám, že každému je jasné, že budúcnosť nebude ružová) ale rozhodne fascinujúcim, nabitým novými informáciami. K čitateľnosti prispel aj vedecko-populárny štýl - kopec odborných poznatkov podaných pútavo a konzumovateľne pre širokú verejnosť. Osvojila som si množstvo nových pojmov (permafrost, geoinžinierstvo a pod.) a získala ucelenejší pohľad na klimatickú krízu, v ktorej sme sa ocitli. Autor si nekladie servítku pred ústa a aj keď mi bolo dopredu jasné, že ma nečakajú optimistické slová, deviata kapitola ma dorazila a skutočne vydesila. Jasné, všetko čo kedysi vzniklo, musí raz aj zaniknúť, ale chceme aby to bolo takto?
Veľkým plusom tejto knihy je, že poukazuje na mnohé následky rozpadu klímy, ktoré bežný človek nepozná alebo prinajmenšom neberie dostatočne na vedomie. Nie, nie je to len o tom, že bude teplejšie, že môže byť počasie vrtkavé alebo že sa roztopia ľadovce a zdvihne hladina morí. Všetko toto spustí nebezpečnú reťazovú reakciu s naozaj desivými dôsledkami (choroby, požiare, neúroda, hladomor, migrácie a veľa ďalšieho). Zdá sa vám zvýšenie priemernej teploty o 2°C málo? Skúste si prečítať túto knihu. Odhalí vám, že aj 0,5°C je veľa.
"Aby sme boli čo najlepšie pripravení, musíme plánovať aj ten najhorší scenár, hoci zároveň dúfať v ten najlepší."
Autor má na konte už niekoľko publikácií rozoberajúcich tému prírodných klimatických javov či globálneho otepľovania. V závere knihy uvádza aj stručný návod ako by sme mohli prispieť svojou troškou k ochrane našej planéty (zarážajúce je, že keby sa kompetentní prebudili hoci aj o 30 rokov skôr, nemuseli sme robiť také radikálne kroky aké budeme musieť robiť dnes). Samozrejme, tieto "návrhy" sú len v rovine teórie a keby sme ich chceli viac rozobrať, potrebovali by sme minimálne ďalších desať takýchto kníh. Myšlienkou je hlavne rozširovať povedomie o klimatickej kríze. Upozorniť, že každému z nás by malo záležať na tom, kde žijeme, kde budeme žiť a kde budú žiť naše deti a vnúčatá.
Na záver vás tiež čakajú dva odlišné pohľady na Londýn budúcnosti v roku 2100. Vynikajúca čerešnička na torte, ktorá vám ostane v hlave ešte niekoľko dní.
Pre mňa teda nesporne dôležitá kniha, ktorú by sme si mali prečítať
všetci.
Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada.
5⭐/5⭐