Psychológia masových vrahov - Andrej Drbohlav
Veľmi
dôležitá kniha odhaľujúca okrem temných duší samotných masových vrahov aj mnohé nepríjemné skutočnosti o dnešnej modernej
spoločnosti.
Vydavateľstvo: Grada Rok vydania: 2022 Počet strán: 312 Väzba: brožovaná Žáner: odborná, náučná literatúra
Psychológia masových vrahov je písaná tzv. populárno-náučným štýlom a odpovedá na známe aj menej známe otázky týkajúce sa fenoménu masových vrahov. Kedy môžeme hovoriť o masovom vrahovi? Aký vplyv majú na nás média, čím nás denne kŕmia a čo sa skrýva za oponou? Naozaj vrahov ovplyvňujú videohry? Stúpa alebo klesá množstvo masových útokov na školách? Prečo majú masoví vrahovia tendenciu opakovať svojich predchodcov? Čo sa skrýva v duši masových vrahov?
Autorom knihy je psychopatológ a behaviorálny patológ Dr. Andrej Drbohlav, z ktorého slov jasne cítiť, že sa v téme vyzná. Má triezvy a odborný pohľad na vec, vidí hĺbku a pozadie psychológie masových vrahov a navyše vie všetky tieto informácie podať tak, že sa od knihy nebudete vedieť odtrhnúť. Bez škrupúľ odhaľuje pravdu o chybách v systéme psychologického poradenstva, o nedostatočnom financovaní psychiatrickej starostlivosti, o plytvaní finančných zdrojov na modernizáciu väzníc, čo je hrubým výsmechom obetiam, keď má vrah vo výkone trestu lepšie pohodlie a pestrejší život ako množstvo iných ľudí "na slobode". Chyby, ktoré spoločnosť (ako celok) robí a je náročné proti nim bojovať ale zároveň nemožné si pred nimi zakrývať oči.
"So zlom však nemôžu bojovať len odborníci, so zlom musia bojovať všetci"
Kniha obsahuje 13 kapitol od pojmu a definície masového vraha, cez typy vrahov, masové útoky v školách, napodobiteľov fiktívnych príbehov, po vybrané príklady masových vrážd. Najviac zaujmú zrejme samotné príklady masových vrážd, konkrétne stručný rozbor jednotlivých masových vrahov. Človeku pri čítaní behajú zimomriavky po tele, akého zla je človek schopný. Vrah ako plod nevšímavosti, šikany, psychického alebo fyzického týrania, skrátka plod zla, s ktorým sa stretáva už od detstva a ktoré v ňom klíči a rastie. Zarážajúce informácie o tom, koľkým prípadom bolo možné nejakým spôsobom zabrániť alebo ich včas podchytiť. Varovných signálov je neraz celkom dosť. Ale hodnotiť všetko vetou "keby bolo keby..." by tiež nebolo správne.
Mne osobne však najviac dala kapitola Vybrané príčiny a následky. Odrazu vidím význam a spojitosť aj tam, kde som ju predtým nevidela. Otvorí vám to oči a budete vidieť našu modernú spoločnosť aj v inom svetle. Ale ako sa hovorí - nie je všetko iba čierne alebo iba biele. Rozhodne odporúčam prečítať a zamyslieť sa nad autorovými podnetmi. Skutočne perfektne spracovaná kniha (nie len obsahovo ale aj vizuálne - fotografie, grafy, štatistiky, tabuľky a podobne).
Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.
5⭐/5⭐